Ir mums davė mikrofonus…

Vakar vakarą Wilfredo Lam Centre prisiminsime ilgam, ir visa tai menininkės Tanios Bruguera pasirodymo (performance) dėka. Scena su podiumu ir mikrofonu, fone milžiniška raudona užuolaida – taip atrodė interaktyvios instaliacijos centras pagrindiniame kieme. Kiekvienas norintis galėjo pasinaudoti šia scena ir pasakyti – per vieną minutę – viską, ką tik panorėjęs.

Kadangi mikrofonas šioje šalyje nėra itin dažnas renginys, dar daugiau – neprisimenu, kad būčiau susidūrusi su bent vienu nuo tada, kai buvau pionierė ir skaičiau patriotines eiles. Tad šįkart pasinaudojau proga. Draugai iš anksto man pranešė apie tokią galimybę, tad buvau pasiruošusi tekstą apie žodžio laisvę, cenzūrą, blogus ir tą kontraversiškąjį reiškinį – Internetą. Priešais nacionalinės televizijos kamerų lęšius, užsienio svečių, dalyvaujančių dešimtojoje Havanos Bienalėje, akivaizdoje prapliupo šūksniai – „laivę“, „demokratiją“ – ir net buvo mestas atviras iššūkis Kubos valdžiai. Vienas jaunuolis prisipažino, kad niekad nebuvo jautęsis toks laisvas.

Tania mums davė mikrofonus, mums, kurie niekad iki šiol nebuvo turėję galimybės pasakyti savo kalbas, tačiau, kepinant saulei, turėjom klausyti ir kęsti ilgus kitų postringavimus. Tai buvo meninis pasirodymas, tačiau kalbėdami mes nė kiek nevaidinome. Visi kalbėjom itin rimtai. O ant mūsų peties tupėjo balandis, turbūt taip pat gerai treniruotas, kaip ir tąkart, – prieš penkiasdešimt metų. Tik šįkart nė vienas iš kalbėjusiųjų nesijautė esąs išrinktasis, nė vienas nenorėjo penkiems dešimtmečiams pasilikti prie to mikrofono.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s