Brainstorm

Paskutinį Eduardo del Llano trumpametražį filmą reikėtų parodyti visose laikraščių redakcijose bei ištransliuoti visais informaciniais kanalais. Prie apvalaus stalo sėdi redaktorių taryba ir tariasi, kokį įvykį dėti į pirmąjį leidinio puslapį. Galima rinktis iš įvairių naujienų: išskirtinis sporto rekordas, nukritęs meteoritas, užmušęs dailininką, keletą darbininkų ir kelis karius. Paklusnūs redaktoriai laukia telefoninio skambučio – iš viršaus – kuris jiems pasakytų, kokią naujieną išskirti iš kitų. Tuo tarpu visi jie pantomimiškai kalbasi, vaidindami, kad laikraštis iš tiesų priklauso jiems.

Brainstorm – trumpametražis su nė kiek nekarikatūriškais personažais, viskas atitinka sutirštintą ir groteskišką realybę. Pozų ir profesinių baimių pasaulis, kuriame drąsesni kolegos tiesiog sunaikinami. Šių žurnalistų iššūkis yra ne turėti originalią nuomonę, o iš anksto atspėti, koks bus valdžios sprendimas. Kiekvienas geras „revoliucijos“ informatorius turi žinoti, ką pasakys lyderiai, dar prieš jiems prabylant. Jiems būtina suprasti valdančiųjų elgesį ir neapsirikti jį aprašant.

Trumpametražis pasakoja būtent apie tokią apgailėtiną padėtį, jis papildo sąrašą, kurį pradėjo klasikinis Monte Rouge. Iš visų Del Llano režisuotų filmų, šis tematiškai yra arčiausiai realybės, be to, šauniai įkanda oficialiai spaudai. Žiūrėdama šį filmą, pajutau turinti be galo malonią privilegiją – virš manęs nesėdi joks redaktorius, joks cenzorius, niekas, kas galėtų man nurodinėti, kokiomis temomis rašyti, o kokių neliesti. Baisiausias profesinis košmaras man būtų atsidurti prie panašaus stalo, kur visi susirietę saugo savo kupras, kad tik išsaugotų mažą privilegiją dribti Granmoje, Juventud Rebelde, ar kokiame provincijos laikraštyje.

Finalinė filmo scena – nepasakosiu, kad galėtumėt patys pasimėgauti – kažkas nutinka, o mūsų informavimo priemonės ir toliau tai ignoruoja. Kasdien įvyksta tūkstančiai įvykių, tačiau disciplinuotiems korespondentams neleidžiama apie juos pranešti. Vietoj to mums rodo išsvajotąją Kubą, jos žemės ūkio pasiekimus, įvairius laimėjimus, prezidentų vizitus, įsipareigojimus kovoti ir besišypsančius pionierius. Telefoninis skambutis, leidžiantis pasakoti tiesą apie realybę, vis dar neįmanomas nė vienoje laikraščio redakcijoje.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s