Gimtadienis ar metinės?

Kol rengiami išsamūs dosjė apie penkiasdešimt Kubos Revoliucijos metų, mažai kas savęs paklausia, ar tai, ką ruošiamės švęsti yra gyvos būtybės gimtadienis ar kažko, kas kažkada įvyko, minėjimo metinės. Revoliucijos netrunka pusę amžiaus, – įspėju tuos, kurie manęs klausia. Jos galiausiai pačios save suėda ir transformuojasi į autoritarizmą, kontrolę ir nepaslankumą. Išsikvepia bebandydamos tapti amžinomis. Miršta, nes tikisi išsilaikyti nekisdamos.

 

Tai, kas prasidėjo tą sausio pirmąją – daugelio nuomone – jau daugelį metų yra po žemėmis. Diskusija kyla tik dėl tikslios laidotuvių datos. Reinaldui ji mirė 1968 metais, kai mūsų barzdotas lyderis plojo į Prahą važiuojantiems tankams. Mano mama stebėjo Revoliucijos agoniją, kai buvo skaitomas mirties nuosprendis generolui Arnoldo Ochoa. 2003-ųjų kovą vykę masiniai suėmimai ir teismai buvo paskutinis šaižus atodūsis, jį išgirdo net tie, kurie iki tol tikėjo Ją esant gyvą.

 

Aš su ja susipažinau, kai ji jau buvo lavonas. Papasakosiu. 1975 metais, kai gimiau, sovietizacija buvo ištrynusi bet kokį spontaniškumą, nebebuvo likę jokio maištingumo, kurio ilgėjosi vyresni žmonės. Nebebuvo nei ilgų plaukų, nei liaudies euforijos, tik valymai, dviguba moralė ir vienas kito įskundinėjimai. Iš kalnų nusileidę pranašai jau buvo ištremti, o Sierra Maestra priklausomi nuo valdžios.  

 

Visa kita tebuvo žvakių šviesoje ilgai užsitęsęs budėjimas prie iliuzijos, kuri įtraukė tiek daug žmonių. Šį sausį dar vienos velionės metinės, bus gėlių, aplodismentų ir dainų, bet niekas jos nebeištrauks iš panteono ir nebeprikels. Leiskit jai ilsėtis ramybėje, pradėkime naują ciklą – trumpesnį, ne tokį pompastišką ir daug laisvesnį.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s